2022-12-03 Söderfors Riksutställning

En stor utställning med långt över 300 kaniner, sex dommare och två domar aspiranter. Jag själv styrde upp Rex klubbens vandrings priser och det delades ut burkort och rosetter. Bästa tecknade Rex vart min egen uppfödda Otter svart hona Angel på 94,5 p. Hon fick Rex klubbens egna rosett. Planen var att få ett A kort till stamtavlan så extra roligt med bra resultat. Hon stamboksfördes på det kortet omgående och är redan parad mot Blå så blir spännande att få lite ungar i början av 2023.Min ena dalmatiner hona fick också 94,5p hennes syster ”bara”94 denna gång. De varierar Liten mellan domare tydligen. Just ja! Tog även med min blå mantlade Rex hane som går i avel. Han gick igenom och slipper bli lucka i dalmatiner projektet i vår.

Zoe’s Mirakel och Blå fick också 94,5p vardera. Zoe var bärare på eftermiddagen i vanlig ordning. Super duktig.Enzo hade med sig fyra Hermeliner vitblå ögda honan fick 94p. 2 x95p tog han också hem. Riktig skoj. Tiramisu fick sin tredje raka 95 och är nu champion 🏆🌟 vår första egen uppfödda. Sonic tog den andra 95an och hand syster fick ovanligt lågt bara 94p. Super fullsmockad dag. Tidig morgon och hemma sen kväll. Otroligt spännande och intressant dag i Söderfors med Upsala skaf och många vänner. Nästa utställning för oss blir LU.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *